poniedziałek, 22 grudzień 2014 12:27 Czytany 4236 razy

Jak założyć spółkę z o.o.

Przygotowując się do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością każdy potencjalny wspólnik staje przed szeregiem wymagań stawianych mu przez niekiedy zawiłe przepisy polskiego prawa. Poniżej zaprezentowanych zostanie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przejść przez ten skomplikowany proces.


Na wstępie upewnij się, że spółka będzie dysponowała wymaganym przepisami prawa kapitałem zakładowym. Pamiętaj jednak, że spółki deklarujące najmniejszy możliwy kapitał są czasem na rynku postrzegane jako mało wiarygodne. Niekiedy więc opłaca się zainwestować na początku więcej środków, by wzbudzić zaufanie potencjalnych kontrahentów. Warto również sprawdzić, czy dysponuje się tytułem prawnym do nieruchomości, w której będzie się mieściła siedziba podmiotu. Bez tego dokumentu sąd odmówi bowiem zarejestrowania spółki.


Kolejnym krokiem, po spełnieniu w/w wymagań, jest wybranie osób, którym wspólnicy powierzą funkcję członków zarządu. Pamiętaj, że jest to funkcja bardzo odpowiedzialna. To bowiem właśnie członkowie zarządu poniosą odpowiedzialność za ewentualne długi spółki powstałe w czasie pełnienia przez nich funkcji w zarządzie.
Najważniejszym działaniem przy zakładaniu spółki jest sporządzenie jej aktu założycielskiego, zwanego umową spółki. Zadbaj, by umowa ta była rzetelnie sporządzona i dopasowana do potrzeb Twojej działalności. Pamiętaj, że wzory umów takiej gwarancji nie dają, a każda zmiana umowy spółki w przyszłości będzie wymagała formy aktu notarialnego, co narazi Cię na dodatkowe koszty. Warto więc już na samym początku w sposób szczególny zadbać o jej treść. Zwróć przy tym szczególną uwagę na zapis art. 202 Kodeksu spółek handlowych. Brak wyłączenia jego stosowania może narazić Cię na braki w składzie zarządu.


W momencie gdy będziesz już dysponował umową spółki, powinieneś, w terminach ustawowych, zgłosić jej powstanie do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym celu należy uzupełnić stosowne formularze KRS. Pamiętaj, że rejestracja spółki wiąże się z dwiema opłatami – do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Monitora Sądowego i Gospodarczego. Wartości tych opłat ulegają częstym zmianom, dlatego przed ich wniesieniem warto sprawdzić, jaka stawka obowiązuje w danym momencie. Jednocześnie w związku z obowiązującą zasadą „jednego okienka” do formularzy składanych w sądzie należy załączyć również formularze NIP 2 oraz RG 1.


Długość czasu rejestracji spółki jest bardzo różna i zależy nie tylko od miejsca złożenia dokumentów, ale również czasu, w jakim dokonuje się zgłoszenia. Przełom czerwca i lipca to okres wzmożonej pracy sądowych wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego, co powoduje, że wnioski zgłaszane w tym czasie rozpatrywane są znacznie dłużej. Weź to pod uwagę jeżeli zależy Ci na szybkiej rejestracji spółki.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 grudzień 2014 15:51


Wdrażanie RODO

Kancelaria w ramach swojej działalności pomaga przedsiębiorcom we wdrażaniu zasad ochrony danych oso...

Prawo cywilne

Kancelaria oferuje kompleksową pomoc prawną w zakresie szeroko pojętego prawa cywilnego, zapewniając...

Prawo pracy

Swoją ofertę kierujemy zarówno do pracodawców, jak i pracowników, potrzebujących wsparcia z zakresu...

Prawo rodzinne

Oferujemy pomoc prawną w zakresie wszelkich problemów, jakie mogą pojawić się w stosunkach rodzinny...

Prawo spadkowe

W obszarze prawa spadkowego oferujemy m.in. zastępstwo procesowe w sprawach o stwierdzenie nabycia...

Prawo ochrony środowiska

Prawnicy Kancelarii od lat prowadzą obsługę i doradzają zarówno dużym spółkom, osobom fizycznym pro...

Prawo administracyjne

Kancelaria oferuje Państwu pomoc w sprawach z zakresu prawa administracyjnego zarówno związaną z po...

Prawo ochrony środowiska

Kancelaria zajmuje się również prowadzeniem spraw związanych z ochroną środowiska, gospodarką odpada...

inne dziedziny prawa

Kancelaria świadczy pomoc prawną również w innych, niewymienionych powyżej, dziedzinach prawa takich...Nakaz zapłaty w postępowaniu elektronicznym

Ty lub Twoja firma otrzymała nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany w postępowaniu elektronicznym i nie wiesz co, należy zrobić? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – być może ktoś chce Cię oszukać. Ostatnio na rynku pojawili się oszuści chcący wykorzystać niewiedzę przedsiębiorców...

Jak założyć spółkę z o.o.

Przygotowując się do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością każdy potencjalny wspólnik staje przed szeregiem wymagań stawianych mu przez niekiedy zawiłe przepisy polskiego prawa. Poniżej zaprezentowanych zostanie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przejść przez ten sk...

Adres siedziby

Kancelaria Radców Prawnych

ul. M. Skłodowskiej – Curie 3 lok. 3A, 3B

15-094 Białystok

tel/fax: 85 811 15 69
 

Radca Prawny: Małgorzata Kierzkowska
kom. 797- 406 -333
e-mail: malgorzata.kierzkowska@prawopomaga.pl

Radca Prawny: Izabela Śmietało – Żegunia
kom. 502 – 369- 738
e-mail: izabela.zegunia@prawopomaga.pl